İstihare Duası Nasıl Yapılır?

İstihare duası yapmak insanların manevi alemde Allahtan yardım dileyerek, uyku aleminde kalplerine ferahlık ve işaret gelmesini isteyebilecekleri bir yöntemdir. İstihare, bir işin hayırlı olup olmadığının kalbe ilham edilmesini niyaz etmektir. Hayırlı olanı istemek olarak tanımlanan bu namaz ve dua, kişilerin uyumadan önce yapması gereken ve uyku sırasında çeşitli işaretlere göre doğru bir karar almalarına yardımcı olmaktadır. Bazen insanlar seçim yapmadan önce büyük bir karamsarlığa ve tereddütte düşmektedir. Bu tereddütlerin ortadan kaldırılması için istihare namazı ve duası yapmak elzemdir.

İstihare duası sahihi hadis kaynaklarında (Buhari, Tirmizi, Hanbel vb.) günümüze kadar aktarılmıştır. Bu duayı bilen kişiler duayı okuyarak uykuya yatabilir. Duayı bilmeyenler ise bakarak duayı edebilirler. İstihare duası yapmak için abdestli olmak ve istihare namazı kılmak şarttır. Bunun dışında her zaman ve her konuda istihare yapılarak uykuya yatılabilir.

İstihare Ne İçin ve Ne Zaman Kılınır?

İstihare namazı kişinin halis bir niyet ile belirli bir konu hakkında, manevi alemde Allah’ın yardımını istemesidir. Rüya ile görevli melekler tarafından kişilere konu hakkında bazı ipuçları verilmektedir. Çoğu zaman uyku sonrası, kişinin rüya görüp görmemesinin bir önemi olmadan kalbine ilham bahşedilir. Bu sayede kişi konu hakkında daha net ve hayırlı bir karar verebilir. Ancak her ne şekilde rüya görülürse görülsün rüya ile amel edilmez. Bu nedenle sadece kalbe gelen hisse göre kişilerin hareket etmesi gerekmektedir.

İstihare sonrası görülen renklerin ve bazı sembollerin yorumu konu hakkında kişilere ipucu vermektedir. İstihare rüyasında:

  • Yeşil ve beyaz renk görmek: Hayırlı ve güzel bir işe,
  • Siyah, kırmızı ve koyu renklerin görülmesi: Şerre ve uzak durulması gereken işlere işaret eder.

Genellikle rüyalarda görülen bu renkler farklı şekilde yorumlanmaktadır. Çoğu zaman insanlar istihare sonrası rüyalarını hatırlamaz. Fakat güne başladıklarında hangi konuda istihare etmişlerse o konuya karşı ya aynı heves ve istekler ya da aniden o işten soğumakla karşılaşırlar. Bu yönüyle istihareler geçmişten günümüze insan hayatında büyük etkilere sahiptir.

İstihare Duasının Anlamı Nedir?

İstihare duası anlamı temelde Allah’a sığınmak ve her şeyin hayırlısını istemek ilkeleri üzerinde yer almaktadır. Duada; Allahtan her şeyin hayırlısını istemek, şerlerden ona sığınmak ve istihareye konu olan olay için Allahtan yardım dilemek başlıca anlamıdır. Peygamber Efendimizden günümüze kadar ulaşmayı başaran bu duanın İstihare namazından sonra Arapça olarak yapılması daha hayırlıdır. Ancak duayı bilmeyenler veya Arapça okuyamayanlar Türkçesini de okuyarak Allah’tan yardım isteyebilirler. İstihare namazı bir kimsenin hayatında önemli bir karar almadan önce Allah’tan yardım isteyerek rüya âleminde kalbine ilham istemesidir.

İstihare Duası Bilmeyenler Ne Okur?

Kolay istihare duası olarak kişiler istihare duasını yüzünden okuyabilirler. İstihare namazından bu duayı bilmeyen kişiler kafirun ve İhlas surelerini okuyarak namazlarını kılabilir. İstihare peygamber efendimizin ümmetine tavsiye ettiği bir sünnetidir. Dua ve nafile ibadet olarak bizlere öğrettiği bu yöntem, hayatımız hakkında önemli kararları almadan önce Allah’ın yardımına sığınarak ondan manevi alemde destek almaktır.

İstihare namazı hakkında en detaylı bilgiler bizlere İmam Gazali tarafından tarif edilmiştir. İmam Gazali’ye göre bu namaz sırasında kafirun ve İhlas suresi okunması tavsiye edilmektedir. İstihare duası etmek için tavsiye edilen duada, yardım istenen işin açıkça söylenmesi gerekmektedir. Açıkça kişinin aczini belli etmesi ve bu konuda Allah’tan yardım istemesi oldukça önemlidir. İstihare ibadeti insanların hayatlarında karşılarına çıkan önemli sorunlara karşı büyük bir yardımcıdır.

Daha fazlası için, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.
En iyi Medyum Hoca kim? - Medyum Hocalar - Medyum Geylani