Rüyanın Doğru Çıkması İçin Ne Yapmalı?

Rüyaları çıkanlar tarih boyunca dini kaynaklarda ve birçok rivayette çokça söz edilmektedir. Hemen hemen tüm dinler için farklı bir ilahi anlam taşıyan rüyaların gerçek hayatta da çıkması birçok kişiyi derinden etkilemektedir. Hayatımızda olaylar olmadan rüya ile görülmesi mümkündür. Ancak herkesin rüyası çıkmaz. Özellikle dini vecibelerini yerine getiren iman sahibi kişilerin rüyalarının diğer insanlara nazaran daha çok çıktığı bilinen bir gerçektir. Bir kişinin kasıtlı olarak rüya görmesi çeşitli kaynaklarda mümkün görülmüştür. Ancak bunun için insanların bazı uygulamaları yapmaları ve Allah’a tam anlamıyla teslim olmaları gerekmektedir.

Rüyalar İslam dini açısından farklı gruplarda incelenmektedir. Özellikle ilahi olduğuna inanılan rüyalar Allah’ın bir lütfu olarak hem uyarıcı hem de müjdeleyici özelliklere sahip olabilir. Gerçek hayatta bir rüyanın gerçekleşmesi imkansız değildir. Ancak herkesin gördüğü rüyanın çıkması oldukça zordur. Rüyaların doğru çıkması için her şeyden önce özellikle güzel rüyalar için Allah’a dua edilmesi ve şükredilmesi gerekmektedir. Kötü rüyalar içinse yine Allah’a sığınmak gerekir.

Rüyaların Gerçek Çıkması Mümkün Müdür?

Rüyaların gerek çıkması mümkündür. Fakat herkesin rüyası gerçek çıkmaz. Rüyalar İslam dini açısından; ilahi, şeytani ve nefsani olmak üzere üç farklı şekilde incelenmektedir. Bu rüyalar arasında rabbani yani ilahi rüyaların çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Kişinin gördüğü bir rüyasının çıkması halinde bu ona Allah tarafından bahşedilen bir lütuftur. Fakat rüyaları çıkan bu kişilerin bu sırrı kimseyle paylaşmaması gerekmektedir. Büyük olasılıkla kişi rüyalarının çıktığını söylediğinde bu lütuf ondan alınacaktır.

Rüyaların çıkmasından ziyade bir işin hayırlı mı yoksa şerli mi olup olmadığını anlamak için istihareye yatılması bilinen en iyi yöntemlerden biridir. Bu yöntem sayesinde kişi doğrudan olay hakkında bir rüya görmese bile kalbine ilham yoluyla Allah tarafından bir müjde verilebilir. Birçok hadiste rüyalar hakkında pek çok tavsiye ve bilgi verilmiştir. Özelikle Hz. Muhammet bir hadisi şerifinde; rüyaların askıda olduğunu ve yorumlandığı şekilde zuhur edebileceğini söylemiş ve bu nedenle rüyaların sadece iman sahibi ve ehil kimselere anlatılması gerektiğini tavsiye etmiştir.

Rüyada Gördüğünü Yaşamak Ne Anlama Gelir?

Rüyada geleceği görmek ve yaşamak nadiren de olsa mümkün olan bir şeydir. Geleceği bilmek sadece Allah’a mahsustur. Ancak bazı kişiler için yine Allah’ın lütfu ve keremi ile kişinin kendi ya da başkasının hayatına ilişkin geleceğe yönelik bazı olayları görmesi ve bu olayların rüyada görülen biçimine yakın bir şekilde çıkması mümkündür. Rüyada gördüğünüz bir şeyi yaşadığınızda bu durumun başkaları ile paylaşılmaması birçok dini kaynakta tavsiye edilmiştir. Hayırlı bir işin görülmesi ve kısa sürede bu işin gerçek hayatta da zuhur etmesi size Allah tarafından verilen bir hediyedir. Bu nedenle Allah’a şükrederek, hayırlı rüyalar için Allah’a dua etmek yapılması gereken en doğru şeydir.

Kimlerin Rüyası Gerçek Hayatta Çıkar?

Kimlerin rüyası çıkar sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. Rüyaların çıkması için insanların bazı özelliklere sahip olması gerekir. Özellikle kişinin iman sahibi olması ve ibadetlerinden geri kalmaması rüya gören kişinin gerçek hayatta da bu rüyalarının çıkması mümkündür. Sadece bu amaçla kişinin bir takım uygulamalar yapması veya İslam’da yeri olmayan batıl yöntemlere başvurması sonucu değiştirmez.

Rüyaları çıkan kişilerin kimler olduğunu bilmekte oldukça zordur. Özellikle bu kimseler sahip oldukları bu yeteneklerini kaybetmemek için bu sırrı yakın çevresi dışında kimse ile paylaşmazlar. Rüyaların doğru çıkması için Allah’a bolca dua etmek ve farzlarla birlikte nafile ibadetler yapmak en etkili yöntemlerden biridir.

Daha fazlası için, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.
En iyi Medyum Hoca kim? - Medyum Hocalar - Medyum Geylani