Rüyalar Kaç Saniye Sürer?

Rüya görme süresi hakkında birçok farklı bilimsel çalışma yapılmış olmasına rağmen net bir şekilde süre vermek oldukça zordur. Rüyalar hakkında yapılan araştırmaların büyük bir bölümü rüyaların 5 ila 20 dakika arasında sürdüğü yönündedir. Normal bir gece uykusunda 60 – 90 dakikada bir yeniden başlayan REM evresi ile kişinin rüya görmesi mümkündür. Yapılan son çalışmalar ışığında rüya görme süreleri hakkında yeni tezler ortaya atılmıştır. Bazı rüyalar saniyeler içinde sona erirken bazılarının sa saatlerce devam ettiği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin araştırmalarda bulunan Dr. B. Klein isimli Amerikalı bilim adımı, gönüllüler arasında seçtiği kişileri hipnoz ederek uyutmuş ve araştırmalarına devam etmiştir. Uyku sonrası gördükleri rüyaları anlatmasını isteyen Dr. Klein, anlatılan rüyalara göre kişilerin gördükleri rüyaların 20 saniyeyi geçmediğini gözlemlemiştir. Bazı gönüllüler tarafından 3 – 5 saniye arasında süren rüyaları saatlerce anlattıkları gözlemlenmiştir. Rüyalar ne kadar sürer sorusu üzerine yoğunlaşarak araştırmalarına devam eden Dr. Klein, uzun yıllar araştırmalarına devam etmiştir.

Bir Gecede Ne Kadar Rüya Görülür?

Rüyalar 8 saniye sürede gerçekleşir şeklinde yorumlar halk arasında yaygın olarak bilinmektedir. Ancak bu bilginin doğruluğu hakkında bilimsel bir kanıt bulunmaktadır. Tarih boyunca dini ve bilimsel kaynaklar rüyaları farklı şekilde yorumlamıştır. Özellikle gerçekleşen rüyaların olması birçok insanın rüyalara karşı inancını arttırmış ve rüyaların ilahi birer armağan olduğu görüşünü ortaya çıkarmıştır. Bir gecede kaç rüya görüldüğü hakkında bu nedenle tek bir yanıt vermek imkânsızıdır.

Neden Rüya Görürüz?

Rüyalar gerçekleşir mi, neden rüya görürüz vb. sorular insanlık tarihi boyunca birçok kişinin konu hakkında araştırma yapmasına ve rüyaları farklı biçimlerde yorumlamasına neden olmuştur. Rüyalar hakkında en merak edileni ise rüyaların kaç saniye sürdüğüdür. Konu hakkında yapılan birçok araştırma rüya sürelerinin farklı sürelere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Geçmişten günümüze rüyalar gizemini hala korumaktadır. Özellikle insanların neden rüya gördüğü konusunda net bir açıklama yapmak oldukça zordur.

Rüyalar uykunun REM adı verilen evresinde yani gözlerin uyku sırasında hareket halinde olduğu esnada görüldüğü ifade edilmektedir. Rüyaların bu evrerde görülmesinin asıl sebebi çoğu zaman kişinin gün içinde yaşadığı olayların ve bilinçaltına itilen düşüncelerin uyku sırasında bilincin kaybolması ile ortaya farklı yorumlar şeklinde çıkmasıdır.

Rüya Uykunun Hangi Evresinde Görülür?

Uyku evreleri temelde 2 evre olarak tanımlanabilir. Normal bir gecede 8 saatlik uyku için 2 REM ve non – REM adı verilen iki farklı evre ortaya çıkmaktadır. Her iki evre de de rüya görülmektedir. Fakat non – REM olarak ifade edilen evrede görülen rüyalar sıradan siyah ve beyaz rüyalardır. Asıl etki eden ve renkli olarak görülen rüyalar uykunun REM adı verilen evresinde gerçekleşmektedir.

REM evresi hızlı göz hareketleri olarak ifade edilir. Beynin uyanıklığa en yakın olduğu evre olarak tanımlanabilir. Bu evrede vücut geçici olarak felç halindedir. Yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre rüyaların yaklaşık %80 – %90’nına yakını REM evresi sırasında görülmektedir.

Non – REM olarak ifade edilen ikinci evre ise kendi için 4 farklı evreden oluşur. Yavaş uyku olarak tanımlanan bu evrede kişi rahat ve dingin bir uyku uyur. Bu evrede rüyaların görülmesi mümkündür fakat bu evrede görülen rüyaların hatırlanması oldukça güçtür. Genellikle siyah beyaz olarak görülen rüyalar kişinin uykuya dalma aşamasında olduğu evrelerde görülebilir. Rüyalar ne kadar sürer sorusuna aynı zamanda bu tip rüyanın evrelerine göre de farklı yanıtlar verilmesi mümkündür.

Daha fazlası için, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorum yazın

 

Yorum yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

En iyi Medyum Hoca kim? - Medyum Hocalar - Medyum Geylani