Rüyada “Yatır” Görmek

Yatır
Rüyada Yatır Görmek, Rüyada Yatır Ziyaret Etmek, Rüyada Evliya Görmenin anlamı. Rüyada yatır görmek, hakkında İslami ve Dini rüya tabirlerini yazımızdan okuyabilirsiniz.

Zaman zaman görülen ve insanların çok etkilendiği rüya türlerinden birisi de yatır görmek rüyada ne anlama gelir konusu. Yatır görmek son derece uhrevi bir durumdur ve yüksek derecede manevi duyguların ifadesidir. Diğer yandan rüyanın görülme şekline göre de olumlu mu yoksa olumsuz mu sonuç ifade ettiği değişir.

Rüyada Yatır Görmek

Rüyada yatır görmek ihya ve İmamı Nablusi (r.a) yorumlarına göre kişinin manevi değerlerinin sağlam olduğunu ve artık bir nevi hidayete erme durumuna kavuştuğunu gösterir. Yatır görmek herkse nasip olmayan çok önemli bir haberci rüyadır. Bu rüya genellikle ailesi ve çocukları ile ilgili görevlerini yerine getirmiş ve hak yememiş harama el uzatmamış kişilerce görülür. Ancak diğer yandan rüyada neler yaşandığına göre veya kendisine rüyada nasıl bir mesaj verildiğine göre de rüyanın anlamı değişebilir. Bazen bu rüya kişilere uyarıcı olarak da görülebilir. Benzer şekilde rüyada sanduka görmek de kişinin manevi olarak yükselmesine ve uhrevi açıdan zenginleşmesine işarettir.

Rüyada Yatır Ziyaret Etmek

Yatır ziyaret edilen rüyalar kişinin yakın gelecekte çıkacağı çok hayırlı ve başarılı bir yolun veya başlayacağı önemli bir işin göstergesidir. Bu rüyayı gören kişi şayet iş arıyor ise yakın zamanda çok özlem çektiği işe kavuşacaktır. Bu rüya kişiye işinde çok başarılı olacağını ve çok iyi rızıklar kazanacağını müjdeler. Diğer yandan rüyada yatır görmek dua etmek de kişiye işle ilgili tüm dualarının yakın zamanda kabul olacağını ve kişiyi mutlu bir geleceğin beklediğini gösterir. Buna karşı rüyada yatırdan korkmak Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre kişinin yapmış olduğu bir hata veya işlemiş olduğu ve muhtemelen kul hakkı içeren bir günah olduğunu ve bunun mutlaka kefaretinin ödenmesi gerektiğini anlatır. Bu rüyayı gören kişi birinin kalbini kırmışa mutlaka özür dilemeli ve o kişinin gönlünü almalı veya madden ve manen hakkını yediği bir kişi varsa mutlaka o kişiye karı da hakkını teslim etmeli ve bunun karşılığında mümkünse fakir kimselere de sadaka vermelidir.

Rüyada Evliya Görmek

Çok önemli mesajlar veren rüyalardan birisi de rüyada evliya görmektir. Rüyada görülen evliya şunu belirtmek gerekir ki genellikle rüya değil gerçektir. Allah’ın verdiği izin ile bazı evliyalar kişilerin rüyalarına girebilir ve onlara rüyalarında bazı mesajlar verirler. Bu tip rüyalar aslında insanın gerçek hayatta karşısına çıksa çok korkacağı için evliyaların rüya şekline girerek insanlarla görüştüğü bir nevi görüşmelerdir. Bu görüşmelerde evliyalar Allah’ın izni ile insana bazı bilgiler iletebilir. Bu bilgiler çok dikkate alınması gereken ve kişinin hayatı için son derece önemli ola bilgilerdir. Rüyada evliya mezarı görmek ne demek diye merak edenler için ise; bu rüya kişinin gelmek için çalıştığı bir mertebe olduğunu ve bu mertebeye gelmesi için biraz daha emek sarf etmesi gerektiğini ifade eder.

Rüyada Evliyadan Bir şey Almak

Rüyada evliyadan bir şey almak çok büyük bir lütuf ve bazen de bir uyarıcıdır. Burada uyarı olarak verilen şey bazen bir acı olabilir ve kişi gerçek hayatta başına gelebilecek bir acı karşısında uyarılabilir. Veya bu verilen şey yiyecek bir şey veya para gibi bir şey ise bu durumda kişiye yakında eline geçecek büyük bir para veya varlık müjdelenemiyor olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereke şudur ki evliyalar kişilere sıradan servetleri müjdelemek için gelmezler. Burada kişiye verilecek servetin mutlaka hayırlı yolda harcanması gerekmektedir. Aksi halde hem servet heba olabilir hem de kişi servet eline geçmeden öncekinden daha da dar durumlara tekrar düşebilir.

Rüyada Evliyaya Bir Şey Vermek

Rüyada evliyaya bir şey vermek çok hayırlı ve iyi bir rüyadır. Bu rüyayı gören kişi ihtiyacı olan kişilere yaptığı yardımların karşılığını alacak ve salih kul olma mertebesine erişecek demektir. Bu rüya gören kişiye aynı zamanda yaptığı yardımlara devam etmesinin hayırlı olacağını ve bunların mükâfatının ahirette çok büyük olduğu mesajını verir. Bu rüya özellikle çocuk okutan ve yetim doyuran kişiler tarafından çokça görülen bir rüyadır ki sevapların en başta gelenleri keza çocuk okutmak ve bilhassa yetimlere iyi davranıp onlara yardım etmektir.

Rüyada Yatırın Canlanması

Rüyada yatırın dirilmesi Câferi Sâdık (r.a) yorumuna göre kişinin uzun süredir yaşadığı sorunlar ve adeta kişinin kabuğuna çekilmiş ve sinmiştik durumunun artık sona ereceğini ve adeta bir mucize ile kişinin yeni bir diriliş yaşayacağını müjdeler. Bu rüyayı gören kişi muhtemelen uzun süredir bazı sıkıntılar çekiyor ve daralmış durumdadır. Ancak kişi uzun süredir bu sıkıntılı hallere sabır ve sebat ile katlanmışsa bu durumda bu yaptıklarının mükâfatını alacaktır. Bir çok alim yorumuna göre de rüyada yatırın canlanması Allah tarafından gelecek çok büyük, mucizevi ve ödül varı bir yardımın kapıda olduğunun göstergesidir.

Rüyada Yatır Yanında Namaz Kılmak

Rüyada kişi kendisini bir türbe veya yatır yanında namaz kılarken görüyorsa bu hem çok iyi hem de çok kötü bir haber veriyor olabilir. Burada ince nokta şudur;

  • Kişi yatıra dönük namaz kılıyorsa o durumda büyük bir günah işlemiş veya şirke saplanmış olabilir. Hemen kişinin yaptıklarını gözden geçirmesi ve şirk olabilecek davranışlarından tövbe edip vazgeçmesi gerekir.
  • Kişi yatıra sırtını dönük namaz kılıyorsa o zaman çok hayırlı bir iş yapmıştır ve çok büyük dünyevi ve uhrevi varlıklar onun bir tür destekleyici olarak arkasındadır.

Keza bir çok alime göre rüyada camide yatır görmek bu bahsedilen şekillerde görülmelerine bağlı olarak iki zıt anlama sahiptir.

Rüyada Mezarlık Görmek

Rüyada mezarlık görmek kişiye ahiret hayatını hatırlatır. Bu rüya kişiye ahireti unutmaması ve biraz da ahiret için çalışması gerektiğini hatırlatır. Benzer şekilde rüyada türbede yatmak İbn-i Sirin (r.a) yorumuna göre ahiret hayatını boş geçmemesi için rüya görene bir mesaj niteliğindedir.

Rüyada Yatırla Konuşmak

Rüyada yatır görmek konuşmak İmamı Gazali (r.a) yorumuna göre yakın zamanda alınacak büyük ve sevindirici bir habere müjdedir. Yatırla konuşmak bu haberin kişiye hayatında birkaç defa nasip olabilecek kadar önemli olduğunu gösterir.

Rüyada Yatır Mezarında Tuvalet Yapmak

Bu rüya kişinin çok büyük bir hata yapmak üzere olduğunu gösteren uyarıcı bir rüyadır. Rüya kişiye böyle bir günahtan nasıl sakınıyorsa ve yapmayı aklına bile getirmiyorsa aynı şekilde gerçek hayatında da çok önemli bir hatanın arifesinde olduğunu ve iş işten geçmeden hatasından dönmesi gerektiğini anlatır. Bu hata bir işe girip girmemekle veya bir evlilik kararı verip vermemekle ilgili olabilir ancak şu gerçektir ki bu hata kişinin o on için vermek üzere olduğu en önemli ve kritik kararla ilgilidir. Bu sebeple kişi karar almadan önce tekrar ve etraflıca düşünmelidir.

Daha Fazlası için, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.