Rüyada “Evlenmek” Görmek

Evlenmek
Rüyada Evlenmek, Rüyada Evlendiğini Görmek, Rüyada Tanımadığı Biriyle Evlenmek, Rüyada Birinin Evlendiğini Görmenin, erkek veya kadın hakkında İslami ve Dini rüya tabirlerini yazımızdan okuyabilirsiniz.

Rüyasında evlendiğini gören kişiler için olumlu ve olumsuz birçok yorum yapılabilir. Bu yorumların rüyanın başından sonuna kadar yaşanan olaylar ve rüyada görülen simgelerle doğrudan bağlantısı olduğu gibi farklı birtakım anlamlarda çıkarılabilir. Rüya görmek insanlar üzerinde kimi zaman büyük etkiler bırakabilir. Bilimsel olarak rüya görmek;

 • Genel itibariyle gündelik hayatta yaşanan olayların etkisiyle bilinç altınımızın bize bu olayları yorumlaması olarak açıklanabilir.
 • Bir diğer bilimsel açıklama ise şu şekildedir; uyku esnasında vücut fonksiyonları yarı yarıya azalır. Beynin büyük bir bölümü kapandığı gibi bir kısmı ise çalışmaya devam eder. Uyku esnasında da beynin bilinç kısmı bizim etkimiz dışında çalışarak, bizim etkilendiğimiz ve önemsediğimiz birtakım olayları yeniden canlandırır.

Kısaca rüyaların bilimsel açıklaması bu şekildedir. Rüyada sevdiği biriyle evlendiğini görmek ya da rüyada evlendiğini görmenin ne anlama geldiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İslami olarak rüyalar; Allah’ın melekler vasıtasıyla kuluna hayatıyla ilgili gösterdiği işaretlerdir. Kimi zaman istihare namazı kılarak gelecek hakkında olumlu veya olumsuz işaret almak için kişilerin karar verirken rüyalara danıştığı bir gerçektir. Kuran – ı Kerim’de de rüyalar hakkında birçok sırlarda vardır.

Rüyaların İslam Dininde Yeri Nedir?

Rüya ilmi geçmişten günümüze birçok alimin incelediği ve derinlemesine araştırmalar yaptığı gizemli bir konudur. Günümüz biliminin ışığında rüyaları tam olarak henüz anlayabilmiş değiliz. İslamiyet’te rüyalar çeşitli alimlerce sınıflandırılmıştır bunlar;

 • Sahih Rüyalar: Hakiki ya da salih rüyalar olarak anılan bu rüyalar, kişilere Allah – u Teâlâ tarafından melekler vasıtasıyla gösterilmesidir. Bir rüyanın ilahimi yoksa bilinçle alakalımı olup olmadığı rüyanın çeşitlerine ve rüyanın görüldüğü zamana göre değişmektedir. Seher vakti yani imsak ile güneş doğumu arasında görülen rüyalar ilahi mesajlar ve müjdeler taşıyor olabilir.
 • Şeytani Rüyalar: Allah (C. C) tarafından gösterilen iyi ve güzel rüyalar olduğu gibi kişinin aşırı derecede vesvese ve takıntı yapmasıyla endişeleri doğrultusunda gördükleri rüyalar şeytani yani kötü rüyalar olarak tanımlanır. Bu rüyalar genel olarak kabus, karabasan gibi kişileri rüya esnasında ve rüyadan sonra etkisi altına alan ve korkutan rüyalardır.
 • Bilinç Altı Rüyaları: Bireylerin gündelik hayatlarında etkilendikleri, üzüldükleri veya çok mutlu oldukları olaylar kimi zaman farkında olmadan bilince kaydolur. Bu anlar ise vücudun en savunmasız olduğu anda yani uyku anında bireye, kişinin olmasını istediği ya da olmasından korktuğu biçimde beyin tarafından gösterilir. Bu rüyalar için genellikle yorum yapmak gereksiz ve faydasızdır.

İslami olarak rüyaları bu şekilde sınıflandırmak ve açıklamak mümkündür. Rüya yorumları olumlu olabileceği gibi olumsuzda olabilir ancak şuna çok dikkat edilmelidir eğer gördüğünüz bir rüyayı kötü yorumlarsanız bu rüyanın gerçekten de kötü sonuçlar doğurmasını etkiler. Hz. Muhammet (S.A.V) şöyle buyurmuştur; ‘’rüyalar görüldüğü andan itibaren boşlukta asılıdırlar, sizler rüyalarınızı sizi seven kişilere anlatın çünkü rüyalar anlatıldıktan sonra gerçekleşirler.’’ Bu hadiste rüyaların ne kadar önemli olduğu bir kere daha anlaşılmaktadır.

Rüyada Evlenmek (Diyanete Göre)

Rüya yorumu diyanete göre, özellikle gördükleri rüyaları İslami çerçevede yorumlamak isteyenler için rüya tabirleri yapmaktadır. Diyanete göre rüyada evlendiğini gören kişi; bereket, zenginlik ve refaha kısa bir süre sonra ulaşacağı olarak yorumlanmıştır. Diyanetin bu yorumuna ilave olarak rüyasında aile bireylerinden herhangi biriyle evlendiğini gören kimselerin kısa zaman içerisinde o ailenin başına geçmeye ya da rüyada hastalıklı bir kişiyle evlenmenin o kişinin kısa sürede vefat edeceğine işaret olarak yorumlanır.

Rüyada Evlendiğini Görmek Kadına Göre Anlamı

Rüyasında evlendiğini gören kadınlar için olumlu yorumlar yapılır. Bu yorumlar rüyasında evlendiğini gören kadının; medeni durumu, hayat tarzı, yaptığı iş vb. gibi durumlara göre değişiklik gösterebilir ancak genel itibariyle bu değişiklikler olumlu yöndedir. Rüyasından evlendiğini gören kadın;

 • Bekâr Kadınlar İçin Yorumu: Hayatında kısa sürede başarılar elde edeceğine; çalışıyorsa, işinde yükseleceğine; öğrenciyse; eğitim hayatının sonlarında oldukça başarılı ve muvaffak olacağına işaret eder.
 • Evli Kadınlar İçin Yorumu: Evli bir kadının rüyasında evlendiğini görmesi o kişinin karşısına birçok yeni fırsatın çıkacağına; kısa zamanda çocuk sahibi olacağına; kısmetinin açılacağına işarettir.

Rüyasından evlendiğini gören kadınlar için bu şekilde olumlu yorumlar yapılmaktadır. Evlendiğini görmek genel olarak hayır ve bereket olarak simgelendiği için kadınlara göre de anlamı olumlu ve hayırlıdır.

Rüyada Evlendiğini Görmek Erkeğe Göre Anlamı

Rüya yorumlarının kişilere göre anlamları değiştiği gibi rüyada görülen sembollere göre de yorumları değişebilmektedir. Rüyasında evlendiğini gören bir erkek için yapılan yorumlar genellikle iyiye işaret olduğu yönündedir. Rüyasında evlendiğini gören erkekler için yapılan yorumlar genel olarak şu şekildedir;

 • Bekâr Erkekler İçin Yapılan Yorumlar: Kişinin hayatında yeni ve güzel gelişmeler olacağına, sıkıntılarının azalıp hayırlara kavuşacağına işaret etmektedir.
 • Evli Erkeğe Göre Yorumu: Normalde evli olan bir erkeğin rüyasında evlendiğini görmesi bu kişinin özellikle iş yaşamında elde edeceği bazı başarılara işarettir. Örneğin; çalıştığı pozisyondan bir üst pozisyona terfi alacağına; yeni iş fırsatlarıyla karşılaşacağı gibi güzel ve hayırlı anlamları mevcuttur.

Rüyada Tanımadığı Biriyle Evlenmek

Rüyasında evlendiğini gören kişiler için genellikle olumlu ve hayırlı yorumlar yapılmaktadır. Rüyasında evlenen kişiler, zenginliğe, feraha, bolluğa ve berekete kavuşacağı gibi yorumlar yapılır fakat rüyasında tanımadığı herhangi bir kişiyle evlendiğinin gören kimseler için daha farklı bir yorum yapılmaktadır. Rüyasında tanımadığı bir kişiyle evlenen kimselerin bir hastalığa ya da kendi ölümüne yaklaştığının ya da bulunduğu yerden başka bir yere göç edeceğine yani kişinin hicretine yorumlanmaktadır. Rüyasında yabancı biriyle evlenen kimseler için genellikle olumsuz gibi görünen bu yorum kişinin yeni güzel bir eve taşınmasına da işaret ediyor olabilir.

Rüyada Babayla Evlenmek Ne anlama Gelir?

Rüyalar için olumlu yorumlar yapıldığı zaman insanların gün boyu mutlu oldukları ve birtakım endişelerinden kurtuldukları bir gerçektir. Bununla yanı sıra kişilerin gelecek için alacakları kararlarda bu yorumlar sayesinde netleşmektedir. Rüyada babanızı görmeniz çok sık olumlu olarak yorumlanır. Rüyada baba görmenin anlamı; rüyayı gören kişinin mutluluğa, rahatlığa, huzura ve bereketli günlere ulaşacağı müjdelenmektedir. Aynı şekilde rüyasında babasıyla evlenen kişiler için yapılan yorum ise; kısa süre sonra evleneceği kişiyle tanışacağına ya da evlenmeyi düşündüğü kişiyle evlendikten sonra mutlu ve güzel bir hayat yaşanacağını simgeler. Babalar genellikle rüyalarda bizler için güven, dürüstlük ve güç sembolü olarak yorumlanır.

Rüyada Evliyken Başkasıyla Evlenmek

İster erkek olsun ister kadın olsun genellikle bireyler evli oldukları halde rüyalarında başka biriyle evlendiklerini gördüklerinde kimi zaman korkuya kapılırlar. Bunun aldatmaya ya da evli olduğu kişiyi sevmediğine işaret olarak görürler hâlbuki bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü evli olduğu halde rüyasında başka biriyle evlendiğini görmenin yorumu olumludur. Genelde rüyasında evlenen kişiler için bolluk ve bereket müjdelenir. Rüyada evliyken başkasıyla evlenmek için yapılan yorumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Aile dostlarından ya da yakın akrabalar vasıtasıyla gelecek olan maddi bir destek
 • Geniş ve ferah yeni bir ev almak
 • İş ya da eğitim hayatında başarıya kısa zaman içinde ulaşacağına

Rüyada evliği olduğu halde başka biriyle evlendiğini görenler için bu şekilde güzel ve hayırlı yorumlar yapılmaktadır.

Rüyada Ölmüş Biriyle Evlenmek

Rüyada ölmüş birini gören kişiler genellikle bunun kötü anlama geleceğini düşünürler. Çünkü ölüm çoğu insanı korkutan ve endişelendiren kötü bir hadisedir. Ancak rüyada ölmüş biriyle konuşmak ya da rüyada ölmüş birini görmek kısa zamanda alınacak bir müjdeye ve uzun zamandır görülmeyen bir kişinin yakın zamanda görüleceğine işaret etmektedir. Örneğin çok uzaktaki sevdiğiniz bir akrabanızla ya da arkadaşınızla kavuşacağınıza yorumlanır. Rüyada ölmüş birini canlı görmek ve ölmüş biriyle evlenen kişiler için yapılan yorumların başında; kişinin çok istediği uzun bir zamandır olması için çabaladığı bir işinin ya da isteğinin olumsuz sonuçlanacağına işaret etmektedir. Bu kişilerin karamsarlığa kapılmadan yeni işler için güven tazelemeleri tavsiye edilmektedir.

Rüyada Ünlü Biriyle Evlenmek Ne Anlama Gelir?

Ünlü kişiler, çoğu insan tarafından, onların hayatlarında özendikleri, imrendikleri ve rol model aldıkları kimselerdir. Bu kişilerin rüyalarda görülmesi uzun süredir beklenen bir başarıya işarettir. Aynı şekilde rüyada ünlü biriyle evlenen kişiler;

 • Uzun süredir yaşadıkları sıkıntılardan (borç, bunalım, işsizlik vb) kurtulacağına
 • Başarılı ve uzun vadeli hayatlarında yeni bir başlangıç yaşanacağına
 • Alınan acele kararlarla geçmişte yapılmış hataların sonuçlarından kurtulacağına
 • Hayatını olumsuz etkileyen kişilerin hayatından çıkacağına işaret etmektedir

Rüyada ünlü görmek ve rüyada ünlü biriyle evlenmek hakkında yorumlar bu şekildedir. Rüyada ünlü biriyle evlendiğini gören kimseler kısa zamanda mutluluğa ve zenginliğe kavuşacakları rivayet edilmektedir.

Rüyada Erkek Erkeğe Evlenmek

Rüyasında herhangi bir erkekle evlendiğini gören başka bir erkek için yapılan yorumlar genellikle olumsuz yöndedir. Rüyada evliliğin görülmesi her insan için hayra yorumlanır ancak daha öncede bahsettiğimiz gibi rüyanın içerisinde bizlere sunulan bazı semboller vardır eğer bu semboller doğru yorumlanmazlarsa sağlıklı bir rüya tabiri yapmak mümkün değildir. Rüyada erkek erkeğe birlikte olmak, rüyada bir erkeğin başka bir erkekle evlenmesi hakkında yapılan olumsuz yorumları kısaca şöyle açıklayabiliriz;

 • Yakın çevrenizin ve güvendiğiniz insanların yapacağınız yeni bir iş hakkında ya da vereceğiniz bir kararda size onay vermeyeceklerine
 • Onay verilmeyen bu işte başarısızlık ve hezimetin yaşanacağına
 • Kötü şans ve kara bulutların üzerinize yapışacağına
 • Sıkça üzüntü, depresyon ve kalp kırıklıklarının oluşacağına

İşaret etmektedir. Bu olumsuz yorumların alacağınız kritik kararlarla tersine dönebileceğini de unutmayınız. Çevrenizden ve özellikle ailenizden alacağınız destek ve yardımlar sayesinde işlerinizde başarı ve huzuru yakalamanızda mümkündür.

Rüyada Yaşlı Biriyle Evlenmek

Rüyada bir kadın ya da bir erkekle evlendiğini gören kişiler, evlendikleri kadın veya erkeğin eğer tanıdıkları biriyse o kişinin gücü, başarısı, zenginliği ve güzelliği kadar başarıya ve zenginliğe kavuşacağı rivayet edilmektedir. Bununla birlikte eğer rüyada;

 • Rüyada Yaşlı Adamla Evlendiğini Görmek: Rüyada olumlu bir şekilde görülen yaşlı erkeğin anlamı genel olarak, rüyayı gören kişinin; sağlıklı, huzurlu, başarılı uzun bir hayat süreceği ve ölümünün acısız olacağına işaret etmektedir. Rüyada görülen yaşla adamla evlendiğini görmek ise; dünyevi bolluk ve berekete, zenginliğe ve mutluluğa işarettir.
 • Rüyada Yaşlı Kadınla Evlendiğini Görmek: Rüyada yaşlı bir kadının görülmesi dünyada kişinin maddi başarıdan ziyade manevi olarak ilerleyeceğine işaret eder. Maddi olarak yorumu ise olumsuzdur, bu yorum; kişinin iş hayatında yaşayacağı bazı kısa süreli sorunların baş göstereceğine, kazancının düşeceğine işaret eder.

Her ne kadar rüyada evlendiğini görmek kişinin mutluluğuna, refahına ve başarısına yorumlansa bile rüyalarda görülen imgeler kimi zaman olumsuz yorumlara sebebiyet verebilmektedir.

Daha Fazlası için, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

 1. İsa dedi ki:

  İyi günler 😊. Rüyamda teyzemle nikahımız oluyordu. Kurana el basarak sözleştik sonra söylenmesi gerekenleri söyleyemedik(yazılı bir kâğıtta verildi bize). Aniden bunaldım ve uzaklaştım ordan evlenmek istemediğimi söyledim ve kaçtım.

En iyi Medyum Hoca kim? - Medyum Hocalar - Medyum Geylani