Rüyada “Rüyada Diş Görmek Ne Anlama Gelir, Neye İşarettir?” Görmek

Rüyada Diş Görmek Ne Anlama Gelir, Neye İşarettir?

Düş esnasında diş görmek birçok farklı anlama gelebilmektedir. Nitekim günümüzde rüyalar en çok yorumlanan konulardan biridir. Bilim çevrelerince rüya, bilinçaltımızdaki olayların uyuduğumuz esnada ortaya çıkması şeklinde açıklanmaktadır. Rüya yorumlayan insanlar ise, bilinçaltımızdaki bu olayları rüya esnasında kişinin başına gelmiş ya da gelecek olaylara delalet olarak yorumlamaktadırlar.

Diş, genellikle rüyalarda sık görülen bir simgedir. Günlük hayatta stres yaşayan insanlar özellikle uyurken dişlerini sıkmakta ve bunun etkisiyle de rüyaya dişler girebilmektedir. Bu yüzden rüyada diş görüldüğü zaman kâbus görüldüğü sanılır. Yine bu sebeple çocuklara nazaran yetişkinlerde rüyada diş görmek daha sıklıkla karşılaşılmaktadır.

İslami tabirlere göre rüyada diş görmek, maddi zararlara delalettir. Hz. Peygamberin sünnetine sıkı sıkı sarılacak kişilerin de rüyasında diş gördüğü söylenir. Eski Yunan kültüründe rüyada diş görmek, hastalıklarla ya da ölümle ilişkilendirilir. Uzakdoğu kültüründe ise kişinin yalan söylediği ile ya da rüyayı gören kişiye yalan söyleneceği ile ilişkilendirilir. Bunların dışında diğer bazı kültürlerde ise rüyada diş görmek gizli emanetlere yorulur. Türk kültüründe ise akrabalık ilişkileriyle ilişkilendirilir ve her bir dişe bazı akraba anlamları yüklenmiştir. Her bir dişin hangi akrabaya denk geldiği şöyle sıralanabilir:

 • Üst çenede bulunan dişler, rüyayı gören kişinin baba tarafından akrabalarını gösterir.
 • Alt çenede bulunan dişler, rüyayı gören kişinin anne tarafından akrabalarını gösterir.
 • Alt ve üstte bulunan öndeki dört dişten alttaki işi ön diş rüyayı gören kişinin alt soyudur. Üstte bulunan öndeki iki diş ise rüyayı gören kişinin babası ile babasının erkek kardeşi, yani amcasıdır. Eğer rüyayı gören kişinin babası ya da amcası hayatta yoksa üstteki iki ön diş erkek kardeştir, o da yoksa çocuklarıdır ya da en yakın dostudur.
 • Rüyayı gören kimsenin köpek dişleri, kuzen dediğimiz amca oğullarıdır ya da amca oğulları kadar yakın iki dostudur.
 • Köpek dişlerinin yanında bulunan dişler rüyayı gören kişinin tüm ailede saygı gören ve sözü dinlenen kişidir.
 • Öndeki azı dişler dayıya ve dayı oğullarına işarettir. Eğer dayı ya da dayı oğulları hayatta yoksa onların yerine kim konulduysa o kişilerdir.
 • Arka azı dişler ise rüyayı gören kişinin dedeleri ile herkes tarafından övülen küçük erkek çocuklarıdır.
 • Alt çenedeki iki ön diş, annedir, fakat anne hayatta yoksa haladır. Her ikisi de hayatta yoksa rüyayı gören kişinin kız kardeşi ya da kız kardeşlerinin kızlarıdır.
 • Öndeki dişlerin yanlarında bulunan sivri dişler ise rüyayı gören kişinin hala kızları ya da amcalarıdır.
 • Alttaki ön azı dişler, rüyayı gören kişinin dayısının kızıdır.
 • Uzak akrabalar ise arka azı dişlerle ifade edilir.

Rüya tabircilerince her bir rüya simgesi farklı yorumlanabilir. Örneğin bazı rüya tabircilerince kürdanla diş temizlemek şerre yorumlanırken, bazı rüya tabircilerince ise kürdan kullanmak parasal kaynakların artacağına yorulabilmektedir. Diğer bir örnek ise, dişin kırıldığı rüyada görülürse, borç içinde olan kişilerin zamanla borçlarını ödeyeceğine yorumlandığı gibi, parasal sıkıntılara girileceğini gösterir de denilmektedir. Rüyasında altın dişleri olan kişinin evinde yangın çıkar denilirken, bazı rüya tabircileri ise bu rüyanın hayırlı olduğunu söylemişlerdir ve refah düzeyinin artacağına işaret eder derler. Yine, gümüş diş gören kişinin arkasından mülkleriyle ilgili dedikoduların yapıldığı nail olmuştur denilirken, rüyada gümüş diş görmek nüfuzu güçlü kimseler tarafından yardım görüleceğine de yorulmaktadır. Diş kamaşması örneğinde ise, rüyada dişlerin kamaştığı görülürse dostlarının onu yüz üstü bırakacağı şeklinde yorumlanırken, sağlık açısından problemler oluşacağı da söylenmektedir.  Rüyada dişleri misvaklamak, ödemelerin zamanında yapılacağına işaret ederken, başka rüya tabircilerince de peygamber sünnetlerine uygun bir yaşam sürüleceğine işaret etmektedir.

Rüyada diş görmek, genellikle ya akrabalarla olan ilişkilerde olacak değişikliklere delalettir ya da parasal konulardaki değişikliklere işaret etmektedir. Örneğin aralıklı diş görmek, yani rüyada dişlerinin aralıklı olduğunu gören kimse için aynı evde yaşadığı kişilerce arasında fikir ayrılıkları oluşacağı ve gelirde azalma meydana geleceği söylenir.

Rüyada görülen dişlerin özellikle ağrıması, çıkması ya da çürümesi gibi bazı rüya tabirleri aşağıda başlıklar halinde verilmiştir:

Rüyada Diş Ağrısı Görmek

Rüya esnasında diş ağrısı görmek, rüyayı gören kişinin evlatlarının beklenmedik şekilde can sıkıcı davranışlarda bulunacağını işaret etmektedir. Bir başka rüya tabirine göre ise gereksiz harcamaların olacağına delalettir. Rüyada diş ağrısı gören kimselerin harcamalarına dikkat etmeleri önerilir.

Rüyada dişlerin lekelenmesi ise, sıkıntılı günlerin yakın olduğuna delalettir. Dişlerden birisinin yerinden oynaması hastalığa işaret etmektedir.

Rüyada Diş Dökülmesi

Rüyada dişlerin tümünün döküldüğünü görmek, bir haber alınacağının ve bu alınacak haberin üzücü olacağını gösterir. Dişler döküldüğü esnada dökülen dişleri avuca almak ise birbirine küs akrabaların rüyayı gören kişi tarafından barışacağı anlamında yorumlanmaktadır.

Başka bir rüya tabirine göre dişlerin tümünün dökülmesi, çok sayıda misafir geleceğini de göstermektedir. Hatta yeni doğan bir bebeğin müjdecisi de olabilir. Nitekim rüyada görülen bazı simgelerin birbirinden farklı birçok rüya tabiri bulunmaktadır. Örneğin eğer dişler döküldükten sonra hepsi ağızda kalır ve yere düşmezse, sonra yerlerine geri gelirlerse akrabalık ilişkisinde bulunulan insanların rüyayı gören kişiden memnun olmadıklarına işaret olabilmektedir. Bu durum, arkanızdan sizin hakkınızda konuşulmasına da delalet olabilir.

Bir başka rüya tabirine göre ise ağır bir rahatsızlık atlatılacağına işarettir.

Sık Görülen rüyalardan, Rüyada Diş Kırılması neye işarettir? Ayrıntılı Anlamını yazımızdan okuyabilirsiniz.

Rüyada Başkasının Dişini Görmek

Rüyada başkasının dişini beyaz görmek, rüyayı gören kişinin etrafındaki ve çok yakınındaki kişilerin beklenmedik bir anda zengin olacağına delalettir. Böyle bir rüya için şu tavsiye edilir: Maddi konularda bazı değişikliklere gidilmesi önerilir ve bu konuda kişinin elinden geleni yapması gerekmektedir. Bunun dışında şu anlamlara da gelmektedir:

 • Uzun süredir üzerinde çalışılan işten başarı sağlanacağı,
 • Rüyayı gören kişinin maddi durumunda uzun süre geçirilemeyecek olumsuz bir durum meydana geleceği,
 • Karşısına çıkacak yeni insanlarla arkadaşlık seviyesinin yüksek olacağı ve kaliteli zaman geçireceği, ayrıca bu kişilerle yeni keşiflerde bulunacağı,
 • Sevilen bazı kişilerle arasının bozulacağına,
 • Rüyayı gören kişinin uğradığı adaletsiz durumun biteceğine,
 • Gerçekleşmesini çok istediği emeline kavuşacağına delalet etmektedir.

Rüyada başkasının dişinin olmadığını görmek ise farklı rüya tabircilerince şu anlamlara gelebilmektedir:

 • Rüyayı gören kimsenin üzücü olaylar yaşayacağına,
 • Parasal kayıplar yaşayacağına,
 • Hastalık söz konusuysa hastalıkların tez zamanda iyileşeceğine,
 • Gerçekleşmesi istenilen emellerin artık kalmayacağına işarettir.

Rüyada başkasının dişinin döküldüğünü görmek ise haber beklenilen yerden gelecek haberin iyi nitelikte olmayacağına delalettir. Ayrıca birtakım yanlış tercihler sonucunda meydana gelecek maddi kayıpların manevi kayıplara da sebebiyet vereceği söylenir. Bu yüzden problemli konuları masaya yatırmakta yarar vardır. Böylece önceden alınacak önlemlerle bu problemler en aza indirilebilir.

Rüyada Dişinin Yerinden Çıktığını Görmek

Rüyada dişin yerinden çıkması ve kanaması da rüya tabircilerince yorumlanan bir simgedir. Ön dişlerin yerinden çıkması kardeşlerle yaşanacak bir tartışmaya işaret eder. Uzun süre küs kalmayı simgeleyebilir.

Diş çekmek ise akrabalarla daha az görüşmeye delalettir. Eğer rüya esnasında rüya gören kişi bir başkasının dişlerini çekmiş ise rüyayı gören kişinin etrafındaki bir başka kişinin zarar göreceği söylenir.

Yerinden çıkan dişlerin kaybolması söz konusu ise, rüyayı gören kişide genellikle yoğun şekilde stres söz konusudur. Ayrıca başarısızlık konusunda kaygılı kimseler de bu tip rüyalar görebilmektedir. Hedeflerine ulaşmakta zorlanan bu kimselerin kendilerine fazla yüklenmemeleri tavsiye edilir.

Rüyada diş yerinden çıktıktan sonra rüyayı gören kişi onu gömmüşse, hangi diş yerinden çıkmışsa onu simgeleyen akrabanın eline mal geçeceği söylenir. Fakat eğer yerinden çıkan diş gömülmezse dişin temsil ettiği akraba ölecektir.

Rüyada Diş Çıktığını Görmek

Rüyada yeni diş çıkarmak ne anlama gelir, sorusu da merak edilen bir sorudur. Rüyada yeni diş bitmesi evlat sahibi olunacağını göstermektedir. Eğer yeni çıkan diş üst çenedeyse erkek çocuk, alt çenedeyse kız çocuğun olacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

Güzel dişlerinin olduğunu gören kimsenin akrabaları tarafından onaylanacağı ve gurur duyulacağı söz konusudur. Başka bir rüya tabirine göre ise büyük işlere imza atılacağı ve güzel gelirler elde edileceği söylenir. Ama şurası bir gerçektir ki, güzel dişlerinin olduğunu gören kimse şanslı bir dönemindedir. Çirkin görünen dişlerin anlamı ise akrabalar tarafından alaya alınacağına işaret etmektedir. Kararmış dişler ise, tasalı günlerin, kederli günlerin geleceğine işarettir.

Yirmilik dişlerin çıktığını görmek ise meydana gelecek yepyeni başlangıçların göstergesidir.

Diş Düşmesi tabiri için, Rüyada Diş Düşmesi neye işarettir? İslami Kaynaklardan Alimlerin yorumlarını okuyabilirsiniz.

Rüyada Dişinin Koptuğunu Görmek

Rüyada diş kopması ve kanaması, rüya gören kişinin akrabalarıyla daha az görüşeceğini gösterir. Rüyada dişini çekerken kan gören kimsenin bir sebepten günaha gireceği söylenir.

Rüyada diş kopması, düşmesi, kırılması görmek bazı tabircilere göre hayra alametken, bazı tabircilere göre ise şerre alamettir. Bu konularda özgüven eksikliği yönünde psikolojik yorumlamalar da mevcuttur. Psikolojik olarak görülen rüya simgelerinin neden görüldüğü rüyayı gören kişi tarafından etraflıca düşünülmelidir. Böylece örneğin kişiyi kaygılandıran ya da kontrol edemediği durumlar açısından birtakım farkındalıklar sağlanabilir. Zira insanlar günlük hayatlarında bastırdıkları hislerin pek de farkında olamazlar.

Rüyada Diş Sallanması

Rüyada diş sallanması ve kanaması şerre yorumlanmaktadır. Rüyada diş sallanması psikolojik

Çürük diş görmek ise ev içindeki bereketin azalacağına delalettir. Bunun dışında içten içe yaşanan bir pişmanlığın da göstergesi olabilmektedir. Eğer dişler hem sallanmaktaysa hem de çürümüşse israfın artacağına işarettir. Bu iki durum, gelir azlığına da yorumlanır. Yok, eğer rüyadaki dişi çürüyen kişi başkasıysa, gereksiz bir konuşma yaparak dedikoduya neden olunacağına delalettir.

Rüyada Diş Kırılması Görmek

Borcu olan birisi, rüyasında dişinin kırıldığını görmüşse borcunu kısım kısım ödeyeceği ona nail olmuştur, denilir.

Rüyada dişinin parça parça kırıldığını görmek kişinin çevresindeki herhangi birinin başına gelecek olumsuz şeyden fayda sağlayacağına yorumlanır.

Kırık Diş tabiri için, Rüyada Kırık Diş Görmek neye işarettir? Dini Kaynaklardan Alimlerin yorumlarını okuyabilirsiniz.

Rüyada Başkasının Dişinin Düştüğünü Görmek

Rüyada başkasının dişlerinin döküldüğünü görmek yukarıda bahsedilmişti. Peki, rüyada başkasının dişinin düştüğünü görmek ne anlama gelmektedir? Büyük yatırımlar söz konusu olacaktır, mutlu bir yuva kurulacaktır, mutlu bir hayat sürülecektir ve işteki statünün artması söz konusu olacaktır.

Rüyada Dişçi Görmek

Rüyada diş doktoru görmek herhangi bir konuda ikilemde kalınacağını göstermektedir. Arada kalınan konularda zorluk yaşanabilir, fakat beklenmedik bir anda bir dost eli bu sıkıntıları gidermede yardımcı olacaktır.

Rüyada diş çektirmek, gelirin artacağı şeklinde yorumlanır. Dolgu yaptırmak ise parasal olarak sıkıntıların geleceğine yorumlanmaktadır. Dişçi tarafından takma diş taktırıldığının görülmesi ise başarılı işler ortaya konulacağını gösterir. Aynı zamanda istenilen her ne ise ona kavuşulacağına da yorulmaktadır. Başka bir kişinin diş taktırması görülmüş ise ikiyüzlü bir insan tarafından zarar görülebileceği için rüyayı gören kişinin dikkatli olması tavsiye edilir.

Daha Fazlası için, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Rüyanı Anlat yorumlansın.

 

Rüyanızı Yazın Yorumlayalım

Yorumlar

 1. Zaur dedi ki:

  Iyi günler. Ben rüyamda diş gördüm. Üst çenemdeki arka dişin çürüğün temziliyor. Ön üst çenemdeki disi temizlerken kırıyor. Şimdi düzeltemem diyor . Şimdilik sabun sureyim kırılan yere sabun sürtüyor. Ve ben aynada dişime bakıyorum. Üst ön dişim ortadan delinmiş.büyük ki yani ağzımın içini göre biliyorum. Deliğin kenarlari dediğim o sabunlu görüyorum. Anlamı nedir acaba ? Teşekkür ederim iyi günler

En iyi Medyum Hoca kim? - Medyum Hocalar - Medyum Geylani