Ramazanda Şeytani Rüya Görülür Mü?

Mübarek Ramazan ayında görülen rüyaların hayırlı ve çabuk gerçekleştiği bilinmektedir. Bu ay içinde kötülük, cimrilik ve zorluk kapılarının kapalı olduğu bilindiğinden Ramazan boyunca görülen rüyaların şeytani özellikle rüyalar olmadığı bilinmelidir. Ramazan ayında görülen hayırlı rüyaların kendi içinde özel bir anlamı da vardır. Bu ayda görülen rüyalar salih rüya ise gecikmeden ortaya çıkmaktadır.

Ramazan ayında rüyasında iyilik ve merhamet konulu rüyalar gören kimseler, bereket, hayır ve iyilik gördüğü için aynı zamanda kötülüklerden de uzak kalmaktadır. İslami kaynaklarda belirtilen bir rivayete göre Ramazan ayının fazileti hürmetiyle bu ayda bütün kötülük kapıları kapanmaktadır. Bu sayede görülen hayırlı rüyaların gecikmeden ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Çünkü Ramazan ayında görülen hayırlı rüyaların hükmünün gecikmediği çoğu İslami kaynakta ve din alimlerinin ifadelerinde yer almaktadır. Ancak bu dönemde rüyada inançsız insanın durumunun da müminin tersi olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla gayesiz insanın gördüğü rüya, safi kötülükten başka bir şey değildir.

Eğer Ramazan ayında rüyasında şeytani rüya niteliğinde kötülük ve şer görülüyorsa, bu durumda kişinin manevi yönden zayıf olduğuna hüküm verilebilir. Eğer rüyayı gören ilim veya Kur’an öğreniyorsa, buna muvaffak olmaktadır. Çünkü Kur’an-ı Kerim Ramazan ayı içinde insanlığa nail olduğu için bu dönemde görülen rüyalar mutlaka salih veya nefsani rüyalardan oluşmalıdır.

Arabi Aylarda Hangi Rüya Görülür?

1. Muharrem: Bu ayda görülen rüya sadık ve açıktır. Bu rüyada asla hata bulunmaz, rüyasında bu ayı gören kimse kaygı, keder ve tasadan kurtulur. Zindan ve cezaevlerinde bulunan mahkumlar özgürlüğüne, hastaların sıhhetine kavuşması anlamına gelir.

2. Safer: Rüya bu ay içinde görülmüşse, o rüyanın pek makbul bir rüya olmadığı bilinmelidir. Kaygı ve tasa içindeki bir kişinin safer ayını rüyasında görmesi zararsızdır. Rüyayı gören hasta ise bu rüyalar onun hastalığının gitmesi anlamına gelmektedir.

3. Rebiülevvel: Rüyasında bu ayı görenlerin kazancı ve ticareti kârlı olur. Gönülden sevinç ve ferahlığa erişir. Rüyayı görenin akıllı, namuslu bir erkek çocuğu olur. Hz. Peygamber bu ayda doğmuştur. Rüya sahibi halka başkan seçilir ve emirleri dinlenir.

4. Rebiülahir: Bu ayda görülen rüya iyiliğe yorulur. Fakat rüyanın hükmü geç ortaya çıkar. Ancak rüya şerre yorulmuşsa bu durumda çok çabuk ortaya çıkar.

5. Cemaziyelevvel: Bu ayda rüya gören kimse, genel ve özel işlerinde durgunluk yaşamaya başlar. Rüyalara itibar edilmemesi gerekmektedir.

6. Cemaziyelahir: Bu ayda görülen rüya hayra yorulur. Ancak bu ayın İslami kaynaklarda verimsiz ve hasis bir ay olarak değerlendirilmesi sebebiyle bu ay içinde görülen rüyaların hükmü genellikle geri kalmaktadır.

7. Recep: Bu ay içinde görülen rüyalar çok kuvvetli ve itibar edilmesi gereken rüyalardır. Bu ay içinde büyün hayır kapıları açılır ve kötülükler birer birer hayırlara dönüşür. Recep ayı içinde rüya görmek şerefli ve yüksek bir konuma erişileceğine delalet eder.

8. Şaban: Bu ay içinde görülen rüyalar iyi nitelikler taşıyorsa, rüyadaki haber noksan olmayıp doğru olur. Eğer şer ve kötülük hakimse o kötülükten çok az zarar görüleceği ve şerrin geç çıkacağı bilinmelidir.

9. Ramazan: Bu ayda cehennemin ateşi ve kötülük kapıları kapanır. Rüyalar çabuk çıkar ve çirkin rüyalar görüldüğü gibi çıkmaz. Ramazan ayında kötü rüya görenler kafirlerdir. Şer ve kötü rüyalar sadece kafirlere görünür. Bunun yanı sıra bir kimsenin rüyasında Ramazan ayını görmesi, bereket ve hayra yorulur.

10. Şevval: Bu ayda görülen rüyalar sıkıntı ve tasadan kurtulmaya yorulur. Çünkü Şevval ayının kurrası bayram ve ferahlıktır.

11. Zilkade: Bu ayda görülen rüya, bolluğa, berekete yorumlanır. Rüya sahibi misafirlikte ise, rüyası kaygılı ve sıkıntılı diye yorumlanır.

12. Zilhicce: Bu ay mübarek aylardan olduğu için bu ayda görülen rüya hayırlı ve bereketli olarak çıkar.

Daha fazlası için, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorum yazın

 

Yorum yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

En iyi Medyum Hoca kim? - Medyum Hocalar - Medyum Geylani