Gündüz Görülen Rüyalar Doğru Çıkar Mı?

Gündüz vakti görülen rüyanın çıkması mümkündür. Özellikle pek çok farklı dini kaynakta Allah’ın melekler tarafından kişinin rüyasında verdiği müjdelerin ve ilahi rüyaların sabah vakitlerinde, güneşin doğmasına yakın saatlerde gördükleri rüyalar salih rüyalar arasında sayılmaktadır. Birçok İslam bilgini bu vakitlerde görülen rüyaların, imsak vaktinde sabah namazından önce veya sonra görülmesinin ilahi rüyalar arsında sayılacağı üzerinde fikir birliğine varmışlardır. Rüyada görülen olayların gerçek hayatta aynen zuhur etmesi tam anlamıyla imkansız değildir.

Özellikle bazı özel gün ve gecelerde, sabah saatlerinde görülen rüyaların çıkma olasılığı diğer vakitlerde görülen rüyalara göre daha yüksektir. İslam dininde:

  • Sadık rüya
  • Nefsani rüyalar (bilinçaltı ve yaşanan olayların etkisiyle)
  • Şeytani rüyalar

Olarak sınıflandırılmaktadır. Bu rüyalar arasında sadık rüyalar Allah’ın rüya ile görevli melekleri tarafından kişiye gösterilen rüyalardır. Gündüz görülen rüyalar bu yönüyle daha çok sadık yani Allah tarafından gösterilen rüyalar olduğu için çıkma ihtimali en yüksek olan rüyalar arasında yer almaktadır.

Hangi Vakitte Görülen Rüyalar Doğru Çıkar?

Sabah namazından sonra görülen rüyalar genellikle kişilerin gerçek hayatlarına veya manevi alemlerine ilişkin birçok önemli detayın uyarıcı veya müjdeleyici olarak gösterildiği vakitlerdir. Allah’u Teala insanları uyarmak ve hayatlarına ilişkin bazı müjdeleri vermek için manevi alemde kişinin kalbine rüya aracılıyla ilham vermektedir. Her ne kadar İslam alimleri tarafından bu vakitlerde görülen rüyaların rabbani olabileceği yönünde fikir birlikleri bulunsa da tek başına bu yeterli bir kanıt değildir. Çıkma ihtimali yüksek rüyaların en çok görüldüğü vakitler:

  • Perşembe akşamı ve Cuma sabahı arasında görülen rüyalar,
  • Özel gün ve gecelerin sabahında veya gecesinde görülen rüyalar,
  • İmsak ve sabah namazı vakitlerinde görülen rüyalar.

Gerçek hayatta çıkma ihtimali veya kişinin ruh hali hakkında en doğru bilgilerin verildiği rüya vakitleri olarak düşünülmektedir. Özellikle kandil gecelerinde Kadir Gecesi, Berat Kandili vb. özel günlerde görülen rüyalar gerçek hayatta da zuhur edebilir.

Kişi eğer abdestli bir şekilde, sağ yanı kıbleye gelecek biçimde uyur ve imani açıdan herhangi bir zayıflığı yoksa sadık rüyalar görebilir. Bu yönüyle herkesin sadık rüya görmesi mümkündür.

Gündüz Rüya Görmek Ne Anlama Gelir?

Gündüz görülen rüya çıkar mı sorusu her zaman insanların merak ettikleri bir konudur. Bunun için kişinin hangi rüyaların Allah’tan hangi rüyaların şeytandan olduğunu bilmesi gerekir. Her rüyanın çıkması mümkün değildir. Bunun için bazı işaretler kişiye hem rüya aleminde verilir hem de rüyanın görüldüğü vakitler rüya hakkında en doğru bilgileri verir.

Gündüz vakti özellikle ikindiden sonra görülen rüyalar oldukça tehlikelidir. Hadisi şerifte ikindi vaktinden sonra kişilerin uyuması asla tavsiye edilmez. Bu vakitte görülen rüyalar büyük ölçüde şeytani rüyalar veya diğer varlıkların etkisi ile kişiye gösterilen rüyalar olabilir.

Hangi Günlerde ve Aylar Görülen Rüyalar Gerçekleşir?

Hangi rüyalar habercidir, ne zaman görülen rüyalar çıkar gibi sorular için net bir yanıt vermek neredeyse imkânsızdır. İnsanların rüyalarının gerçek olması için iman sahibi kimseler olması ve uykudan önce abdestli bir şekilde yatağa girmeleri tavsiye edilmektedir. Perşembe ve Cuma günleri arasında görülen rüyalar ile İslami açıdan özel gün ve gecelerde yani kandillerde görülen rüyaların gerçekleşme olasılığı oldukça yüksektir.

Hangi rüyaların haberci hangi rüyaların ise aldatıcı olduğunu bilmek için rüyada kişiye gösterilen işaretlerin mahiyetinin bilgili kimseler tarafından yorumlanması gerekmektedir. Gündüz görülen rüyalar insanların gerçek hayatlarına ilişkin en doğru bilgileri veren sadık rüyalar arasında sayılabilir.

Daha fazlası için, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.
En iyi Medyum Hoca kim? - Medyum Hocalar - Medyum Geylani